Greater New York Scholastic prizewinners may use their free entries to register for Continental Chess Online Tournaments!

These events are listed as Online in the Continental Chess Tournament Schedule.

The first two events have been scheduled for June 20 and 21, 2020:

CONTINENTAL CHESS JUNE QUICK

CONTINENTAL CHESS JUNE OPEN

More Online Events will be added to the schedule in the future, so please be sure to check the Continental Chess Tournament Schedule regularly.

Prizewinners whose free entries expire between March 1 and June 30, 2020 have had their Continental Chess Free Entry expiration dates extended to July 31, 2020.

Free Entry Prizes 2020

Prize Type # Name Team Valid Thru Description of calculations
High School Championship 1st FM Vincent Tsay MANSEC 12/31/2020
2nd IM Hans Niemann CGPS 2/9/2021 241 days 2nd place individual (09/30/2020) + 132 days carried over from earlier (6/13/2020) = 373 days
3rd Max Jiahua Li EMONJS 7/15/2020
4th FM Justin Chen STUY 4/15/2020
1st Place Team 1st FM Wesley Wang JERIHS 10/24/2020 205 days 1st place team (08/25/2020) + 60 days carried over from earlier (4/2/2020) = 265 days
2nd WIM Evelyn Zhu JERIHS 10/24/2020 205 days 1st place team (08/25/2020) + 60 days carried over from earlier (4/2/2020) = 265 days
3rd Binghui Du JERIHS 8/25/2020
4th Andrew Chen JERIHS 8/25/2020
2nd Place Team 1st Malcolm Galpern BTECH 4/30/2020
2nd Aidan Ahram BTECH 4/30/2020
3rd Mark Dedona BTECH 4/30/2020
4th Che Dixon BTECH 4/30/2020
High School Under 1900 1st Aiden Bailey SACHE 10/15/2020
2nd David Pozo UNICUT 7/15/2020
3rd Tenzin Kalden BTECH 10/12/2020 89 days 3rd place individual (4/30/2020) + 165 days 1st place team (7/15/2020) = 254 days
1st Place Team 1st Tenzin Kalden BTECH 10/12/2020 89 days 3rd place individual (4/30/2020) + 165 days 1st place team (7/15/2020) = 254 days
2nd Dylan Rossi BTECH 7/15/2020
3rd Noah Morales BTECH 7/15/2020
4th Tommy Feng BTECH 7/15/2020
High School Under 1200 1st Arno Zheng BTECH 3/29/2021 257 days 1st place individual (10/15/2020) + 165 days 1st place team (7/15/2020) = 422 days
2nd Quinlan Hood EASTMS 7/15/2020
3rd Ariana Winawer-Stein EMURR 4/30/2020
1st Place Team 1st Arno Zheng BTECH 3/29/2021 257 days 1st place individual (10/15/2020) + 165 days 1st place team (7/15/2020) = 422 days
2nd Afwan Kibria BTECH 7/15/2020
3rd Renee Scorcia BTECH 7/15/2020
4th Victor Louie BTECH 7/15/2020
High School Mixed Doubles 1st Jessica Hyat SACHSL 8/25/2020
1st Mouhamadou Tall SACBS1 8/25/2020
2nd Partho Nath CARDO 4/30/2020
2nd Vionnie Khong BHSEC 4/30/2020
Junior High Championship 1st FM Nico Werner Chasin BARMID 12/31/2020
2nd Evan Park CMSPIT 9/30/2020
3rd FM Liran Zhou JERIMS 10/11/2020 164 days 3rd place i dividual (7/15/2020) + 88 days 2nd place team (4/30/2020) = 252 days
4th Merric Hu WILANN 4/15/2020
1st Place Team 1st Spencer Chin NEST 8/25/2020
2nd Charles Hua NEST 8/25/2020
3rd Robert Shintaro Shibata NEST 8/25/2020
4th Dylan Ma NEST 8/25/2020
2nd Place Team 1st FM Liran Zhou JERIMS 10/11/2020 164 days 3rd place i dividual (7/15/2020) + 88 days 2nd place team (4/30/2020) = 252 days
2nd Ryan Cheung JERIMS 4/30/2020
3rd Weijie Li JERIMS 4/30/2020
4th Edison Huang JERIMS 4/30/2020
Junior High Under 1300 1st Oliver Hua NEST 3/29/2021 257 days 1st place individual (10/15/2020) + 165 days 1st place team (7/15/2020) = 422 days
2nd Keyla Acevedo Hernandez ROSYCS 7/16/2020
3rd Ethan Rodriguez SACBS1 5/1/2020
1st Place Team 1st Oliver Hua NEST 3/29/2021 257 days 1st place individual (10/15/2020) + 165 days 1st place team (7/15/2020) = 422 days
2nd Andrew Tsai NEST 7/15/2020
3rd Maya Nozaki NEST 7/15/2020
4th Oliver Ma NEST 7/15/2020
Elementary Championship 1st Liam Putnam IPN143 12/31/2020
2nd Brewington Hardaway SPEYR 4/23/2021 241 days 2nd place individual (9/30/2020) + 205 days 1st place team (8/25/2020) = 446 days
3rd Alexander J Wang NFB072 7/15/2020
4th Nathaniel Mullodzhanov SACHY 4/15/2020
1st Place Team 1st Brewington Hardaway SPEYR 4/23/2021 241 days 2nd place individual (9/30/2020) + 205 days 1st place team (8/25/2020) = 446 days
2nd Ian Nicholson SPEYR 8/25/2020
3rd Jasper Ho SPEYR 8/25/2020
4th Oliver Boydell SPEYR 8/25/2020
2nd Place Team 1st Aliana Fausto P77M 4/30/2020
2nd Royal Buchanan P77M 4/30/2020
3rd Morgan Kenzo Mairajn P77M 4/30/2020
4th Noah Gillston P77M 4/30/2020
Elementary Under 1500 1st Arhan Javeri P59M 3/29/2021 257 days 1st place individual (10/15/2020) + 165 days 1st place team (7/15/2020) = 422 days
2nd Mark Feinstein SPEYR 7/15/2020
3rd Marcus Kawabata SPEYR 4/30/2020
1st Place Team 1st Arhan Javeri P59M 3/29/2021 257 days 1st place individual (10/15/2020) + 165 days 1st place team (7/15/2020) = 422 days
2nd Shiding Wu P59M 7/15/2020
3rd Riaan Javeri P59M 7/15/2020
4th Karim Ghassem P59M 7/15/2020
Elementary Under 1100 1st Kaiden Au SACBH3 10/15/2020
2nd Madhavendra Thakur P334M 12/27/2020 165 days 2nd place individual (7/15/2020) + 165 days 1st place team (7/15/2020) = 330 days
3rd Carter Wilson P334M 10/12/2020 89 days 3rd place individual (4/30/2020) + 165 days 1st place team (7/15/2020) = 254 days
1st Place Team 1st Carter Wilson P334M 10/12/2020 89 days 3rd place individual (4/30/2020) + 165 days 1st place team (7/15/2020) = 254 days
2nd Madhavendra Thakur P334M 12/27/2020 165 days 2nd place individual (7/15/2020) + 165 days 1st place team (7/15/2020) = 330 days
3rd Jake Leite P334M 7/15/2020
4th Lianna Pi P334M 7/15/2020
Elementary Under 700 1st Leo Tyszka P230K 10/15/2020
2nd Miro Lerner P139K 7/15/2020
3rd Sean Rong P6M 4/30/2020
1st Place Team 1st Mark Sheinin CGPS 7/15/2020
2nd David Marshalleck CGPS 7/15/2020
3rd Mark Rysin CGPS 7/15/2020
4th Wyatt Santiago CGPS 7/15/2020
Primary Championship 1st David Kastioukevitch SACBH3 12/31/2020
2nd Bobby Qian GLENW 9/30/2020
3rd Aaron David Yan-bo Kotchen DALTN 2/5/2021 164 days 1st place individual (8/25/2020) + 205 days 1st place team (8/25/2020) = 369 days
4th Eden You ECFS 4/15/2020
1st Place Team 1st Aaron David Yan-bo Kotchen DALTN 2/5/2021 164 days 1st place individual (8/25/2020) + 205 days 1st place team (8/25/2020) = 369 days
2nd Abram Felix Crystal DALTN 8/25/2020
3rd Kevin Bradley Stern DALTN 8/25/2020
4th Henry Nieuwerburgh DALTN 8/25/2020
2nd Place Team 1st Glib Dunikov NEST 4/15/2020
2nd Jack Oliver Faissal NEST 4/15/2020
3rd Youran Yoyo Zhao NEST 4/15/2020
4th Connor Chin NEST 7/12/2020 73 days 2nd place team (4/15/2020) + 88 days carried over from earlier (4/30/2020) = 161 days
Primary Under 1000 1st Wyatt Wong SREMAN 10/15/2020
2nd Gus Raghav Kumar BASISB 7/15/2020
3rd Sophie Rohrs SPEYR 4/30/2020
1st Place Team 1st Thomas Vichaidith P166M 7/15/2020
2nd Aiden Zhang P166M 7/15/2020
3rd Ved Mukherjee P166M 7/15/2020
4th Connor Phillips P166M 7/15/2020
Primary Under 600 1st Kevin Xie P10K 3/28/2021 256 days 1st place individual (10/15/2020) + 164 days 1st place team (7/15/2020) = 420 days
2nd Jackie Fisher Blush P41M 7/15/2020
3rd Kelso Kumar Gilman P77M 4/30/2020
1st Place Team 1st Kevin Xie P10K 3/28/2021 256 days 1st place individual (10/15/2020) + 164 days 1st place team (7/15/2020) = 420 days
2nd Noah Banning P10K 7/15/2020
3rd Luke Gorga P10K 7/15/2020
4th Joella Catherine Isa Skillman P10K 7/15/2020
K-1 Championship 1st Kyle Qiyu Dong P290Q 12/31/2020
2nd Jeremy Tao DALTN 9/30/2020
3rd Warren Liang P334M 7/15/2020
4th Elliott Perry Goodrich P77M 4/15/2020
1st Place Team 1st Mason L Zhou HUNEL 8/25/2020
2nd Bear Ante Mustac HUNEL 8/25/2020
3rd James Liszewski HUNEL 8/25/2020
4th Maximilian Mienert HUNEL 8/25/2020
2nd Place Team 1st Samuel Nemiroff SPEYR 4/15/2020
2nd Tobias Welhaven-Romano SPEYR 4/15/2020
3rd Lucas Yang SPEYR 4/15/2020
4th Ryan M Romolo SPEYR 4/15/2020
K-1 Under 400 1st Landon Loh P300Q 3/28/2021 256 days 1st place individual (10/15/2020) + 164 days 1st place team (7/15/2020) = 420 days
2nd Umar Mansurov CBN088 7/15/2020
3rd Nathan Milgrom P8K 4/30/2020
1st Place Team 1st Landon Loh P300Q 3/28/2021 256 days 1st place individual (10/15/2020) + 164 days 1st place team (7/15/2020) = 420 days
2nd Anusha Tuladhur P300Q 7/15/2020
3rd Dorothy Ma P300Q 7/15/2020
4th Jayden Reinertsen P300Q 7/15/2020

Carryovers Into 2020

2019 Prize 2019 Placement Name Team Valid Thru Description of calculations
High School Championship 1st IM Hans Niemann WESTON 2/9/2021 241 days 2nd place individual (09/30/2020) + 132 days carried over from earlier (6/13/2020) = 373 days
High School Championship 3rd FM Wesley Wang JERIHS 10/24/2020 205 days 1st place team (08/25/2020) + 60 days carried over from earlier (4/2/2020) = 265 days
High School Championship teams 1st WIM Evelyn Zhu JERIHS 10/24/2020 205 days 1st place team (08/25/2020) + 60 days carried over from earlier (4/2/2020) = 265 days
High School Under 1200 1st Litsi Auquilla SACHE 6/28/2020 148 days carried over from earlier
High School Under 1200 2nd Sameer Sherif SACHE 4/2/2020 61 days carried over from earlier
Junior High Championship 2nd Davis Zong HUNHS 7/22/2020 171 days carried over from earlier
Junior High Under 1300 1st Bin Ni P180K 6/29/2020 148 days carried over from earlier
Elementary Under 1500 1st Darren Reiss P59M 4/28/2020 87 days carried over from earlier
Elementary Under 1100 1st Benjamin Heinz Harchol P6M 4/28/2020 87 days carried over from earlier
Primary Championship 2nd David Menzer P77M 3/14/2020 41 days carried over from earlier
Primary Under 1000 2nd Connor Chin NEST 7/12/2020 73 days 2nd place team (4/15/2020) + 88 days carried over from earlier (4/30/2020) = 161 days
Primary Under 600 1st Santosh Bair TRINI 6/29/2020 148 days carried over from earlier

2020 Prizes in detail:

Individual free or reduced entry prizes (each Championship section): Free or reduced price entry to specified Continental Chess tournaments thru 12/31/20 to 1st, thru 9/30/20 to 2nd, thru 7/15/20 to 3rd, thru 4/15/20 to 4th.

Individual free entry prizes (each non-Championship section): Free entry to specified Continental Chess tournaments thru 10/15/20 to 1st, thru 7/15/20 to 2nd, thru 4/30/20 to 3rd.

Bonus Prizes: free or reduced price entry to specified CCA tmts. thru 8/25/20 to 1st Mixed Doubles team, thru 4/30/20 to 2nd team.

Team free or reduced prize entry prizes: free or reduced price entry to specified CCA tournaments thru 8/25/20 to 1st team (Top-Scorers, Boards 1-4), thru 4/30/20 to 2nd team (Top-Scorers, Boards 1-4) in each 2-Day Championship Section! NOTE: Individual tiebreaks are used to break intra-team ties for Board 4, NOT team tiebreaks!

Team free or reduced price entry prizes: free or reduced price entry to specified CCA tournaments thru 7/15/20 to 1st team (Top-Scorers, Boards 1-4) in each 1-Day Non-Championship Section! NOTE: Individual tiebreaks are used to break intra-team ties for Board 4, NOT team tiebreaks!