1
Prize Type # Name Team Valid Through Prizes adding to period
2
High School Championship 1st IM Hans Niemann WESTON 6/13/2020
359 days 1st place individual (12/31/2019) + 165 days 2nd place Mixed Doubles (6/20/2019) = 524 days accumulated (6/13/2020)
3
2nd Joseph Zeltsan BXSCI 9/30/2019 276 days 2nd place individual (10/10/2018) + 225 days 1st place mixed doubles (8/20/2018) = 501 days accumulated (5/23/2019)
4
3rd FM Wesley Wang JERIHS 4/2/2020
5
4th Max Jiahua Li EMONJHS 2/1/2020
165 days 4th place individual (6/20/2019) + 226 days 1st place Mixed Doubles (8/20/2019) = 391 days accumulated (2/1/2020)
6
1st Place Team 1st FM Wesley Wang JERIHS 4/2/2020 226 days 3rd place i dividual (8/20/2019) + 226 days 1st place team (8/20/2019) = 452 days accumulated (4/2/2020)
7
2nd William Hu JERIHS 8/20/2019
8
3rd WIM Evelyn Zhu JERIHS 4/2/2020 226 days 1st place team (8/20/2019) + 226 days 1st place Mixed Doubles (8/20/2019) = 452 days accumulated (4/2/2020)
9
4th Andrew Chen JERIHS 8/20/2019
10
2nd Place Team 1st Justin Dalhouse EMURR 6/20/2019
11
2nd Samantha Dong EMURR 6/20/2019
12
3rd Steven Xue EMURR 6/20/2019
13
4th Marcus Sutton EMURR 6/20/2019
14
High School Under 1900 1st Vikas Rama FEJ449 11/15/2019
15
2nd Arthur Bugayev TBLS 8/20/2019
16
3rd Samuel Eyre SACHSL 12/2/2019 165 days 3rd place individual (6/20/2019) + 165 days 2nd place team (6/20/2019) = 330 days accumulated (12/2/2019)
17
4th Nick Feng SITHS 4/25/2019
18
1st Place Team 1st Justin Cao BTECH 8/20/2019
19
2nd Dylan Rossi BTECH 8/20/2019
20
3rd Tenzin Kalden BTECH 8/20/2019
21
4th Jonathan D Rodriguez BTECH 8/20/2019
22
2nd Place Team 1st Samuel Eyre SACHSL 12/2/2019
23
2nd Edward Morales SACHSL 6/20/2019
24
3rd Jason Zabre SACHSL 6/20/2019
25
4th Shadman Khan SACHSL 6/20/2019
26
High School Under 1200 1st Litsi Auquilla SACHE 6/28/2020 313 days 1st place individual (11/15/2019) + 226 days 1st place team (8/20/2019) = 539 days accumulated (6/28/2020)
27
2nd Sameer Sherif SACHE 4/2/2020 226 days 2nd place individual (8/20/2019) + 226 days 1st place team (8/20/2019) = 452 days accumulated (4/2/2020)
28
3rd Evan Segalman BTECH 12/2/2019 165 days 3rd place individual (6/20/2019) + 165 days 2nd place team (6/20/2019) = 330 days accumulated (12/2/2019)
29
4th Jason Liu MIDWOO 4/25/2019
30
1st Place Team 1st Litsi Auquilla SACHE 6/28/2020
31
2nd Sameer Sherif SACHE 4/2/2020
32
3rd Jason Huang SACHE 8/20/2019
33
4th Elizabeth Morales SACHE 8/20/2019
34
2nd Place Team 1st Evan Segalman BTECH 12/2/2019
35
2nd Arno Zheng BTECH 6/20/2019
36
3rd Victor Louie BTECH 6/20/2019
37
4th Billy Yang BTECH 6/20/2019
38
High School Mixed Doubles 1st WFM Evelyn Zhu JERIHS 4/2/2020 226 days 1st place team (8/20/2019) + 226 days 1st place Mixed Doubles (8/20/2019) = 452 days accumulated (4/2/2020)
39
1st Max Jiahua Li EMONJS 2/1/2020
165 days 4th place individual (6/20/2019) + 226 days 1st place Mixed Doubles (8/20/2019) = 391 days accumulated (2/1/2020)
40
2nd Nikki Khmelnitsky VQQ506 6/20/2019
41
2nd IM Hans Niemann WESTON 6/13/2020
359 days 1st place individual (12/31/2019) + 165 days 2nd place Mixed Doubles (6/20/2019) = 524 days accumulated (6/13/2020)
42
3rd Marilyn Lucero CINEMA 4/15/2019
43
3rd Li Heng Wang NEST 4/15/2019
44
Junior High Championship 1st FM Nico Werner Chasin BARMID 12/31/2019
45
2nd Davis Zong HUNHS 7/22/2020 268 days 2nd place individual (9/30/2019) + 227 days 1st place team (8/20/2019) = 495 days accumulated (5/14/2020) + 76 days from 2018 event = (7/22/2020)
46
3rd Jason Liang USB522 8/20/2019
47
4th Eugene Yoo SPEYR 12/3/2019 166 days 4th place individual (6/20/2019) + 166 days 2nd place team (6/20/2019) = 332 days accumulated (12/3/2019)
48
1st Place Team 1st Davis Zong HUNHS 5/14/2020 *no longer current, see above
49
2nd Ella Moran HUNHS 8/20/2019
50
3rd Connor Dong HUNHS 8/20/2019
51
4th Dylan Slowik HUNHS 8/20/2019
52
2nd Place Team 1st Eugene Yoo SPEYR 12/3/2019
53
2nd Ryan Harada Peterson SPEYR 6/20/2019
54
3rd James Y Oh SPEYR 6/20/2019
55
4th Maya Doron-Repa SPEYR 6/20/2019
56
Junior High Under 1300 1st Bin Ni P180K 6/29/2020 314 days 1st place individual (11/15/2019) + 227 days 1st place team (8/20/2019) = 541 days accumulated (6/29/2020)
57
2nd Joel Matthew Granados STBRNY 8/20/2019
58
3rd Kiley A Mitchelll SACHY 6/20/2019
59
4th Raymond Lin P180K 12/8/2019 110 days 4th place individual (4/25/2019) + 227 days 1st place team (6/20/2019) = 337 days accumulated (12/8/2019)
60
1st Place Team 1st Bin Ni P180K 6/29/2019
61
2nd Raymond Lin P180K 12/8/2019
62
3rd Amirshoh Ergashev P180K 8/20/2019
63
4th Raymond Shi P180K 8/20/2019
64
2nd Place Team 1st Eli William Nemo P334M 6/20/2019
65
2nd Jake Leite P334M 6/20/2019
66
3rd Joshua Mak P334M 6/20/2019
67
4th Madhavendra Thakur P334M 6/20/2019
68
Elementary Championship 1st Liam Putnam IPN525 12/31/2019
69
2nd Liran Zhou JACKS 9/30/2019
70
3rd WFM Ellen Wang HORACE 8/20/2019
71
4th Lucas Foerster-Yialamas P334M 6/20/2019
72
1st Place Team 1st Brewington Hardaway SPEYR 8/20/2019
73
2nd Kiren Nasta SPEYR 8/20/2019
74
3rd Ian Nicholson SPEYR 8/20/2019
75
4th Marcus Kawabata SPEYR 8/20/2019
76
2nd Place Team 1st Silas Smith SACHY 6/20/2019
77
2nd George Best SACHY 6/20/2019
78
3rd Nathan Booncharoen SACHY 6/20/2019
79
4th Ashton Roberts SACHY 6/20/2019
80
Elementary Under 1500 1st Darren Reiss P59M 4/28/2020 313 days 1st place individual (11/15/2019) + 165 days 2nd place team (6/20/2019) = 478 days accumulated (4/28/2020)
81
2nd Aiden Bailey SACHE 8/20/2019
82
3rd Jude Kazan P59M 12/2/2019 165 days 3rd place individual (6/20/2019) + 165 days 2nd place team (6/20/2019) = 330 days accumulated (12/2/2019)
83
4th Eva Yevdayev QT2502 4/25/2019
84
1st Place Team 1st Mouhamadou Tall SACBSM 8/20/2019
85
2nd Christopher Ortiz SACBSM 8/20/2019
86
3rd Tabia Davis SACBSM 8/20/2019
87
4th Isaiah Brewster SACBSM 8/20/2019
88
2nd Place Team 1st Darren Reiss P59M 4/28/2020
89
2nd Jude Kazan P59M 12/2/2019
90
3rd Arko Chakrabartiroy P59M 6/20/2019
91
4th Julian Liu P59M 6/20/2019
92
Elementary Under 1100 1st Benjamin Heinz Harchol P6M 4/28/2020 313 days 1st place individual (11/15/2019) + 165 days 2nd place team (6/20/2019) = 478 days accumulated (4/28/2020)
93
2nd Tristan Haugh TAGYOS 8/20/2019
94
3rd Quinlan Hood AHUTEL 6/20/2019
95
4th Barack Johnson SACMMS 12/7/2019 109 days 4th prize individual (4/25/2019) + 226 days 1st place team (8/20/2019) = 335 days accumulated (12/7/2019)
96
1st Place Team 1st Barack Johnson SACMMS 12/7/2019
97
2nd Gabriella Tamisi SACMMS 8/20/2019
98
3rd Sabrina Addo SACMMS 8/20/2019
99
4th Nichole Leonardo SACMMS 8/20/2019
100
2nd Place Team 1st Benjamin Heinz Harchol P6M 4/28/2020
101
2nd Zand Kazemi P6M 6/20/2019
102
3rd Alexander Daniel Kotter P6M 6/20/2019
103
4th Maria Efstathia Spartioti P6M 6/20/2019
104
Elementary Under 700 1st Adrian Clubb P10K 11/15/2019
105
2nd Eden Deutsch P183M 2/1/2020 226 days 2nd place individual (8/20/2019) + 165 days 2nd place team (6/20/2019) = 391 days accumulated (2/1/2020)
106
3rd Isabella Muskopf PACKER 2/1/2020 165 days 3rd place individual (6/20/2019) + 226 days 1st place team (8/20/2019) = 391 days accumulated (2/1/2020)
107
4th Aditya Varma ENPRT 4/25/2019
108
1st Place Team 1st Isabella Muskopf PACKER 2/1/2020
109
2nd Gideon Farr PACKER 8/20/2019
110
3rd Olivia Frazer PACKER 8/20/2019
111
4th Maxwell Janghorbani PACKER 8/20/2019
112
2nd Place Team 1st Eden Deutsch P183M 2/1/2020
113
2nd Ferdinand Cornet P183M 6/20/2019
114
3rd Guy Deutsch P183M 6/20/2019
115
4th Asher Kurtz P183M 6/20/2019
116
Primary Championship 1st Timothy Xie TPV508 12/31/2019
117
2nd Davd Menzer P77M 3/14/2020 268 days 2nd place individual (9/30/2019) + 166 days 2nd place team (6/20/2019) = 434 days accumulated (3/14/2020)
118
3rd Avaan Chamadia P11M 8/20/2019
119
4th Alexander J Wang NFB507 6/20/2019
120
1st Place Team 1st Jasper Ho SPEYR 8/20/2019
121
2nd Oliver Boydell SPEYR 8/20/2019
122
3rd Jordy Leon SPEYR 8/20/2019
123
4th Seann Dubrovsky SPEYR 8/20/2019
124
2nd Place Team 1st David Menzer P77M 3/14/2020
125
2nd Aliana Fausto P77M 6/20/2019
126
3rd Bret Huang P77M 6/20/2019
127
4th Cadence Park P77M 6/20/2019
128
Primary Under 1000 1st Leo Berkson P166M 11/15/2019
129
2nd Connor Chin NEST 4/30/2020 227 days 2nd place individual (8/20/2019) + 227 days 1st place team (8/20/2019) = 454 days accumulated (4/3/2020)
130
3rd Ethan Fede PRDAY 6/20/2019
131
4th Luka Maximilian Strugar STBRNY 4/25/2019
132
1st Place Team 1st Connor Chin NEST 4/30/2020
133
2nd Liam Chan NEST 8/20/2019
134
3rd Glib Dunikov NEST 8/20/2019
135
4th Zachery M Ng NEST 8/20/2019
136
2nd Place Team 1st Daniel Kastioukevitch SACBH3 6/20/2019
137
2nd Daniel Bolkhovitinov SACBH3 6/20/2019
138
3rd Kaiden Au SACBH3 6/20/2019
139
4th Nathan Bolkhovitinov SACBH3 6/20/2019
140
Primary Under 600 1st Santosh Bair TRINI 6/29/2020 314 days 1st place individual (11/15/2019) + 227 days 1st place team (8/20/2019) = 541 days accumulated (6/29/2020)
141
2nd Riju Bhattacharjee P111M 8/20/2019
142
3rd Wyatt Santiago CGPS 6/20/2019
143
4th Jacob Bolkhovitinov SACBH3 4/25/2019
144
1st Place Team 1st Santosh Bair TRINI 6/29/2020
145
2nd Jonathan Tieng TRINI 8/20/2019
146
3rd Theo Tsao TRINI 8/20/2019
147
4th Mark Bragg TRINI 8/20/2019
148
2nd Place Team 1st Nathaniel Lasher P166M 6/20/2019
149
2nd Anthony Westhead P166M 6/20/2019
150
3rd Jerry Dong P166M 6/20/2019
151
4th Jordan Ray P166M 6/20/2019
152
K-1 Championship 1st Connor Wang QUAKER 12/31/2019
153
2nd Connor Liao P41M 9/30/2019
154
3rd Jack Guttman HESCHL 8/20/2019
155
4th Carson Brauth AVENUE 2/2/2020 166 days 4th place individual (6/20/2019) + 227 days 1st place team (8/20/2019) = 393 days accumulated (2/2/2020)
156
1st Place Team 1st Carson Brauth AVENUE 2/2/2020
157
2nd Leo Zhang AVENUE 8/20/2019
158
3rd Taj Mateo AVENUE 8/20/2019
159
4th Hunter Ku AVENUE 8/20/2019
160
2nd Place Team 1st Youran Zhao NEST 6/20/2019
161
2nd Arabella Fang NEST 6/20/2019
162
3rd Amelia Cotler NEST 6/20/2019
163
4th Sophie Ma NEST 6/20/2019
164
K-1 Under 400 1st
Miles Gregorio Dowshen Flores
P139K 11/15/2019
165
2nd Leo Slabin BROWN 8/20/2019
166
3rd Corey J Pan BASISM 6/20/2019
167
4th Ryan Mizrahi HORACE 4/25/2019
168
1st Place Team 1st Lynn Ricaud P41M 8/20/2019
169
2nd William Roosen P41M 8/20/2019
170
3rd Miles Stanley Razewski P41M 8/20/2019
171
4th
Michael George Adelhardt
P41M 8/20/2019
172
2nd Place Team 1st Aidan Dattilio TRINI 6/20/2019
173
2nd Itai Graham TRINI 6/20/2019
174
3rd Ashwin Bear TRINI 6/20/2019
175
4th Lillian Bear TRINI 6/20/2019
176
2017 Free Entries
177
Ethan Li 7/23/2019
178
Thomas Greenwald 8/12/2018
179
Charles Hua 8/13/2018
180
181
2018 Carryovers into 2019
182
K-1 Under 400 1st Jacob Feuerstein DALTN 6/28/2019 312 days 1st place individual (11/15/2018) + 225 days 1st place team (6/20/2018) = 537 days accumulated (6/28/2019)
183
K-1 Under 400 2nd Aaron Kotchen DALTN 4/2/2019 225 days 2nd place individual (8/20/2018) + 225 days 1st place team (6/20/2018) = 450 days accumulated (4/2/2019)
184
Primary Championship 2nd Iris Mou DALTN 5/23/2019 276 days 2nd place individual (10/10/2018) + 225 days 1st place team (8/20/2018) = 501 days accumulated (5/23/2019)
185
Elementary Championship 2nd Davis Zong NEST 3/23/2019 276 days 2nd prize individual (10/10/2018) + 164 days 2nd place team (6/20/2018) = 440 days (3/23/2019) *no longer current, see this years JHS Champ.
186
Junior High Under 1300 1st Jaden Diaz SACHY 4/28/2019 312 days 1st place individual (11/15/2018) + 164 days 2nd place team (6/20/2018) = 476 days accumulated (4/28/2019)
187
Junior High Championship 4th Jeremy Zheng I318K 1/31/2019 164 days 4th place individual (6/20/2018) + 225 days 1st place team (8/20/2018) = 389 days accumulated (1/31/2019)
188
High School Under 1200 1st Lingxuan Shi I318K 6/29/2019 313 days 1st place individual (11/15/2018) + 226 days 1st place team (8/20/2018) = 539 days accumulated (6/29/2019)
189
High School Under 1200 2nd Andrew Mullaghy CBA 2/1/2019 226 days 2nd place individual (8/20/2018) + 165 days 2nd place team (6/20/2018) = 391 days accumulated (2/1/2019)
190
High School Mixed Doubles 1st William Graif EMONJS 5/23/2019
191
192
*DAVIS ZONG - ONLY PLAYER TO HAVE BALANCE FROM 2018 WHO ADDED TO IT AT 2019 TOURNAMENT; 1/6/19-3/23/19 = 76 DAYS ADDITIONAL TO END OF NEW DATE (5/14/2020) = 7/22/2020